|
BMe Kutatói pályázat |
|
A duplaforgórészes vibromotor működésének lényege, hogy a megszokott kialakítással szemben nem egy, hanem két excentrikus forgórészt hajtunk meg függetlenül elektromotorokkal, ezzel hozva létre rezgéseket. A kettős excenteres kialakítással lehetőség nyílik arra, hogy a gerjesztett rezgések amplitúdóját és frekvenciáját függetlenül beállítsuk, és így megnöveljük a rezgések által átadott információt (például mobiltelefonok rezgő jelzése, orvosi/rehabilitációs alkalmazások), vagy különböző vizsgálatokhoz szükséges gerjesztéseket elő tudjunk állítani (például élettartam-vizsgálatok).
A kutatás a COSMOSYS magyar-szingapúri nemzetközi projekt keretein belül folyik.
A kutatás a BME Műszaki Mechanikai Tanszékén folyik. Bár a mechanika sok évszázados tudomány, a tanszék kiveszi a részét a legkorszerűbb kutatásokból is. Az itt dolgozó kutatók világszínvonalú eredményeket értek el a szerszámgéprezgések, az időkéséses rendszerek, a robotok mechanikája, a kerék-dinamika és a kontinuum mechanika területén.
Az iPhone 3g vibromotorja |
Vibromotorokat számos területen alkalmaznak. Jellemző felhasználásuk az iparban a talaj- vagy betontömörítő gépek, anyagszállító rendszerek, anyagválogatást végző rázórosták és az anyagvizsgálati célokat szolgáló rázóberendezések. Vibromotorok megtalálhatók azonban kisebb méretekben mobileszközökben és orvosi alkalmazásokban is, és ez talán a közismertebb felhasználásuk. |
Ezeknek a kisméretű berendezéseknek az a feladatuk, hogy rezgések segítségével információt juttassanak el a bőr mechanikai receptorain keresztül az eszköz felhasználójának. Ennek az úgynevezett heptikus visszacsatolásnak nagy előnye, hogy a sokszor amúgy is túlterhelt érzékelési csatornákat (látás, hallás) tehermentesíti, adott esetben helyettesítheti is [1].
A vibromotorok legelterjedtebb formái a forgómotoros és a lineáris motoros megoldások [2]. A tanszék segítségével folytak korábban kutatások a lineáris motorokkal kapcsolatban is, de jelen kutatásunk során a forgómotoros kialakítást részesítjük előnyben, mert a lineáris motoros megoldás esetén a megvalósítható frekvenciatartomány igen szűk [2].
A forgómotoros kialakítás esetén a gerjesztett rezgés frekvenciája és amplitúdója nem független, ami bizonyos esetekben korlátozza a használatát.
A forgórészek közös súlypontja mozgás közben |
Kutatásunk célja, hogy a forgómotoros megoldás lehetőségeit kibővítsük. Ezért egy kettős excenteres megoldást fejlesztettünk ki, ahol két függetlenül hajtott excentrikus forgórészt helyezünk el úgy, hogy forgástengelyeik egy egyenesre essenek. Ily módon a két forgórész egymáshoz viszonyított szöghelyzetétől függően, adott fordulatszám esetén, a gerjesztett rezgés amplitúdója nulla és adott érték között tetszőlegesen változtatható.
|
A modell létrehozása során felvetődtek olyan mechanikai problémák, amelyeket meg kell vizsgálnunk a berendezés helyes működésének biztosításához.
Az egyik érdekes jelenség az elektromotorok „beragadása” rezonanciában. Ilyenkor a megnövekedett amplitúdójú rezgés „táplálása” akkora teljesítményt igényel, hogy a fordulatszám nem növekszik tovább, „beragad” a rezonanciába. A másik érdekes jelenség a forgórészek szinkronizációja. Ez azt jelenti, hogy a forgórészek egymásra hatása miatt a fordulatszámok bizonyos feltételek mellett egyenlővé válnak akkor is, ha egyébként a motorokra kapcsolt feszültségek különbsége miatt ezt nem várnánk.
A végső cél egy olyan kísérleti berendezés megépítése, amely elég pici ahhoz, hogy ellenőrizhető legyen a működési elv kis méretekben, de lehetőség legyen mérések elvégzésére, és az ezekhez szükséges szenzorok elhelyezésére.
A mechanikai modell megalkotása többtest-modellezéssel történt. A modell fő alkotóelemei a két excentrikus forgórész, az azokat meghajtó motorok, a váz, amelyhez a motorok kapcsolódnak, valamint a váz rugalmas felfüggesztése, amely az egész szerkezetet a környezethez kapcsolja. A berendezés része a szabályozás, ami a mechanikai modellben a forgórészekre ható nyomatékként jelenik meg, így a matematikai modell ezen keresztül tartalmazza a szabályozási stratégiát. A motorok elektromos viselkedése jelleggörbéjükkel adható meg. A modell bemenő paraméterei a motorokra kapcsolt feszültségek.
A vizsgálat lépései: mechanikai modell és az ebből származó mozgásegyenletek
A matematikai modell segítségével megvizsgálhatók a berendezés állandósult mozgásai szabályozással, illetve szabályozás nélkül, valamint megvizsgálható ezeknek a mozgásoknak a stabilitása, vagyis hogy például szabályozás nélkül mely munkapontokban tudjuk üzemeltetni a berendezést, vagy milyen paramétereket kell beállítani az optimális szabályozás eléréséhez.
Numerikus modell a szimulációhoz |
További vizsgálati lehetőség, hogy a matematikai modell alapján numerikus szimulációt készítünk. Itt lehetőségünk nyílik arra, hogy a valós működést nagy pontossággal közelítsük. Figyelembe tudjuk venni az alkatrészek mechanikai paramétereinek pontatlanságát, részletesen tudjuk modellezni az elektromos viselkedést, valamint a digitális szabályozás tulajdonságait is figyelembe lehet venni (diszkrét mintavételezés, digitális ki- és bemenő jelek, időkésés stb.).
A kettős excenter CAD modellje |
A berendezés megvalósulásához a működési elv ismeretében meg kell tervezni az alkatrészeket, és le kell gyártani azokat.
A kutatás jelen állása szerint szimulációk segítségével bizonyítottuk, hogy a kettős excenteres megoldás működik. Szabályozás nélkül is léteznek olyan munkapontok, amelyeket a motorokra kapcsolt feszültségekkel be tudunk állítani, de a gyors és pontos működéshez szabályozni kell a motorokat. Figyelembe véve a tervezett eszköz fizikai paramétereit és a szabályozási stratégiát, Matlab® Simulink® modellt készítettünk.
A két meghajtó motorra kapcsolt feszültség különbsége (balra) és összege (jobbra), valamint a forgórészek fordulatszáma és fáziseltolódása közti összefüggés állandósult állapotban
A matematikai modell alapján vizsgáltuk a stacionárius mozgásokat és azok stabilitását szabályozás nélkül. Ezekre a vizsgálatokra alapozva felírható a meghajtó motorok módosított jelleggörbéje, és ennek segítségével összefüggést lehet teremteni a motorokra kapcsolt feszültségek és a kialakuló rezgés jellemzői között.
|
Elkészült az eszköz első prototípusa, amely már alkalmas arra, hogy mikrokontroller segítségével szabályozott módon meg is lehessen hajtani. |
A duplaforgórészes vibromotor mind találmányként, mind pedig tudományos témaként kiváló lehetőségeket kínál.
Mint találmány, végső soron a termékként történő bevezetése a cél. Ehhez az első lépés a szabadalmi kérelem benyújtásával meg is történt, a találmány tehát már szabadon publikálható. Természetesen további cél a megfelelő ipari partnerek felkutatása, illetve egy tömeggyártásra alkalmas eszköz kifejlesztése.
Tudományos témaként a korábban említett mechanikai problémák jelentenek érdekes lehetőségeket. Ezek publikációja részben megkezdődött, de sok olyan terület van még, amelyek színvonalas folyóiratok érdeklődésére is számot tarthatnak.
Kapcsolódó saját publikációk:
Miklós Ákos, Szabó Zsolt, Vibrator with DC motor driven eccentric rotors. Periodica Polytechnika, 2012 (elfogadva)
Miklós Ákos, Szabó Zsolt, DC motorokkal gerjesztett rendszerek jelleggörbéje rezonanciában és szinkronizációja. In Proc.: XI. Magyar Mechanikai Konferencia, 2011. augusztus 29-31., Miskolc-Egyetemváros, Magyarország, 74. oldal (ISBN: 978-963-661-975-6)
Szabadalom:
Miklós Ákos, Wohlfart Richárd, Tóth András, Stépán Gábor, Jurák Mihály, Eljárás és rezgéskeltő eszköz mechanikai rezgés generálására. Iktatva 2012. május 15., Iktatószám: 1215584
Hasznos linkek:
[1] Haptic radar