|
BMe Kutatói pályázat |
|
Kutatásom témája atomi méretű
kontaktusok [1] vizsgálata törőkontaktus technikával, amely az elektródatávolság pm-es
skálán pontos beállítását teszi lehetővé. A kutatás fő célja
reprodukálható, jól definiált molekuláris kontaktusok létrehozása és az ehhez
szükséges kontaktálási technikák kidolgozása. Az alacsony hőmérsékleten
használható karakterizálási technikák miatt a méréseket 4 K hőmérsékleten
végezzük.
A méréseket a Fizika Tanszék alacsony hőmérsékleti szilárdtestfizika laborjában végezzük. A labor hélium cseppfolyósítóval és több folyékonyhélium-tároló edénnyel rendelkezik, melyekben a mérések elvégezhetők. Az atomi és molekuláris kontaktusokon végzett nanofizikai kutatások mellett a laboratórium nagynyomású és nagy mágneses terű optikai és transzport méréseknek is helyet ad.
Az elektronikai eszközök méretcsökkenése hamarosan eléri a ma használt, konvencionális technikák határát, így napjaink legfőbb kihívása az új elven működő és a jelenlegiek leváltására képes technológiák kidolgozása.
Bár már több mint 35 éve felvetették, hogy egyetlen atom vagy molekula is működhet aktív elektronikai eszközként [2], bíztató eredmények mégis csak az elmúlt évtizedben láttak napvilágot. Számos érdekes eredmény született az atomi láncok képződésétől [3] egyetlen molekula sikeres felkontaktálásáig [4,5,6,7]. Mechanikai hatásra [8], fénnyel való besugárzás [9] és a kontaktuson lokálisan kiváltható kémiai reakciók hatására [10] bekövetkező kapcsolási jelenségeket is megfigyeltek. Molekuláris memóriákat [11] és olyan, egyetlen molekulából álló tranzisztort [12] hoztak létre, ahol egyetlen elektrontöltéssel voltak képesek nagy áram ki-bekapcsolására.
Bár a kísérletek ígéretesek a későbbi alkalmazások (nanoszenzor, molekuláris memória) szempontjából, ezeknek az eszközöknek a megbízhatósága és reprodukálhatósága még nem megoldott. Csoportunk atomi méretű kontaktusokon végez méréseket megbízható kontaktálási módszerek kutatása és széles körben alkalmazható karakterizálási technikák kifejlesztése érdekében.
Az elektronikai alkalmazások szükségessé teszik
megbízható kontaktálási eljárások kidolgozását. Mivel kis méretük miatt az egyetlen
molekulából álló kontaktusokat nem lehet közvetlenül megfigyelni, a „molekuláris fekete
dobozra" vonatkozó összes
információt indirekt mérésekből kell összegyűjteni.
Sokszor arra az alapvető kérdésre is nehéz választ adni, hogy sikerült-e a molekulát felkontaktálni; a molekula pontos elhelyezkedéséről pedig szinte lehetetlen információt szerezni. Bár a kémiailag megtervezett molekuláris kontaktusok széles választékával rendelkezünk, a mérések reprodukálhatósága még mindig a legnagyobb megoldatlan feladat.
Méréseink fő célja a megfelelő kontaktálási technikák és a szükséges karakterizálási eljárások kidolgozása. A méréseknél használható módszerek az ábra alapján tekinthetők át. Ezeket a későbbiekben részletesen is ismertetem.
|
Bár direkt módon nem nyílik
lehetőség a kontaktusok vizsgálatára, számos módszer segíti tulajdonságaik
mélyebb megértését. |
Break Junction (törőkontaktus) módszer Atomi méretű kontaktusokat egy fémszál eltörésével hozunk létre Break Junction módszerrel. A vezetéket egy hajlítható lapkára ragasztjuk, amelyet egy piezo mozgatóval meghajlítva szabályozhatjuk a kontaktus méretét. A nagy mechanikai áttételnek köszönhetően a kontaktus átmérője pontosan hangolható. Mérések alacsony hőmérsékleten A törőkontaktus rendszert egy mintatartóba építettük bele, amellyel a rendszer folyékony héliumfürdőbe meríthető, és így 4 K-en az elektródák távolsága a pm-es skálán változtatható. A minta és a törőrendszer is a mintatartó vákuumterében található, így a lehűtés után a minta kriogén vákuumba kerül. Ha a kontaktust csak a kriogén vákuumban törjük el, akkor ezzel a módszerrel még erősen reaktív anyagok esetén is garantálható a minta tisztasága. |
|
Az MCBJ rendszer sematikus ábrája |
|
Balra: A mérőrendszer felépítése. A rezgések kiszűrése érdekében a héliumos tárolóedényt a mennyezetről lógatjuk le. Jobbra: Alagútáram-kalibráció arany kontaktuson. Az alagútáram exponenciális távolságfüggése 6 nagyságrenden keresztül követhető. A panelbetéten a rendszer stabilitása látható: az elektródák elmozdulása kevesebb mint 2 pm volt 10 perces időtartamban. |
A molekulák bejuttatása
A molekulákat egy kapillárison keresztül, kis adagokban juttatjuk a mintához. Egyes jól megválasztott molekulák hajlamosak bekötődni az elektródák közé.
Vezetőképesség hisztogramok
Fémes vezetékek szakításakor végzett vezetőképesség-mérésekből jól megfigyelhető az anyag diszkrét, atomokból felépülő szerkezete. A szakítás során, amint a vezeték mérete közeledik az atomi méretskálákhoz, a vezetőképesség folytonos változását a kontaktus átrendeződéséből adódó diszkrét ugrások váltják fel. A szakítást többször elvégezve a görbék csak apróbb részletekben térnek el egymástól; nagy vonalakban hasonlóságot mutatnak [1].
|
||
Balra: Arany kontaktusok egyedi szakítási görbéi. Középen:
Vezetőképesség hisztogram ezekre a görbékre. Jobbra: Az összes mért görbére (itt nem mind
látható) vett hisztogram |
Statisztikai elemzés céljából vezetőképesség hisztogram készíthető a szakítási görbékből, melyben a csúcsok a gyakran előforduló, stabil atomi vagy molekuláris konfigurációknak felelnek meg.
Elméleti modellek az atomi méretskálán
Ha a stabil atomi konfigurációk azonosítása után rögzítjük az
elektródatávolságot, tanulmányozhatjuk az egyedi konfigurációk tulajdonságait. Az elektronok hullámhosszával összemérhető kontaktusméretek esetén
dominánssá váló kvantummechanikai effektusok tanulmányozása segítheti a
rendszer pontosabb feltérképezését.
|
A mezoszkópikus kontaktusok jellemzésére
gyakran a „mezoszkópikus Pin-kódnak” [1] is nevezett transzmissziós együtthatókat használják. A
(képen is látható) Landauer formula kapcsolatot teremt a kontaktus
vezetőképessége és az anyag és kontaktus elektronszerkezetére
jellemző transzmissziós együtthatók közt [13]. A PIN-kód számai azt fejezik ki, hogy a
különböző módusú elektronhullámok milyen valószínűséggel jutnak át a
kontaktuson. Látható, hogy pusztán vezetőképesség-mérésekből maguk az együtthatók nem határozhatók meg, csak az összegük. |
Atomi kontaktusok modellje és a Landauer formula. Az
elektronhullámok Ti valószínűséggel jutnak át a
kontaktuson. |
|
Bizonyos módszerekkel, például a tisztán kvantummechanikai eredetű vezetőképesség-fluktuációk méréséből további információkat kaphatunk a PIN-kódról [14, 15].
Szupravezető kontaktusok esetén azonban a transzmissziós együtthatók nagy pontossággal meghatározhatók IV görbék méréséből [13, M2] (lásd később).
Méréseinket fém elektródákon, illetve molekuláris nanokontaktusokon végeztük. Mivel már a legegyszerűbb rendszerek elméleti tárgyalása és kísérleti megvalósítása is igen nehéz, ezért a mérések a lehető legegyszerűbb rendszeren, hidrogénnel létrehozott molekuláris kontaktusokon történtek. A jelenleg folyó kísérleteinkben ezeket a méréseket szeretnénk kiterjeszteni komplexebb molekulákból álló rendszerekre.
Korrelációs analízis
A vezetőképesség hisztogram méréseket széles körben alkalmazzák atomi vagy egyetlen molekulából álló konfigurációk azonosítására. A szokványos hisztogramok azonban – mivel a statisztikai átlagot mérik – csak korlátozott információt szolgáltatnak a rendszerről, ezért kifejlesztettünk egy új statisztikai kiértékelési módszert, a szakítási görbék 2 dimenziós keresztkorrelációs analízisét [M4]. E módszer segítségével feltárhatjuk a nanokontaktus-képződésnek a hisztogramban eddig rejtve maradt részleteit is, illetve korreláló vagy egymást kizáró konfigurációkat azonosíthatunk. A módszer igen markáns struktúrákat mutatott Ni, Fe és V kontaktusokra, amelyeket a legkisebb keresztmetszet atomról atomra való elvékonyodásával azonosítottunk. Ez a jelenség igen ritka – arany kontaktusok esetén például teljesen rendezetlen a szakítási folyamat.
|
||
Balra: Korrelációs diagram Ni-re. Jobbra: Az eredeti vezetőképesség hisztogram (alul), illetve korrelációs analízis segítségével létrehozott
számos konfigurációt mutató hisztogramok. Részletek: M4. |
Fémes és molekuláris rendszerek sub-gap spektroszkópiája
Vizsgálataink egyik csoportját szupravezetők
sub-gap analízise képezte. Nagy mennyiségű IV görbét fölvéve, majd ezeket az
elméleti görbékkel illesztve statisztikailag fel tudtuk térképezni a transzmissziós együtthatók
vezetőképesség-függését. Ezeket a méréseket
a későbbi molekuláris mérésekkel összehasonlítva következtethetünk a molekula beépülésére.
Molekuláris méréseinket a hidrogén molekulákon
végzett vizsgálatokkal kezdtük [M1, M2]. Elsőként végeztünk sub-gap analízist molekuláris
rendszereken a transzmissziós együtthatók meghatározására. Megmutattuk, hogy bár
a Nb és Ta kontaktusok mechanikai viselkedését erőteljesen megváltoztatja a
hidrogénnel való kölcsönhatás, a transzmissziós együtthatók továbbra is a tiszta
Nb és Ta-ra jellemzőek. A mechanikai viselkedés megváltozását vélhetően
a hidrogén molekulák elektródába történő beoldódása adja.
|
|
Balra: dI/dv görbék Nb nanokontaktusokra. Az ábra az elasztikus,
transzmissziós tulajdonságokat (sub-gap struktúra) és az inelasztikus
gerjesztéseket (negatív differenciális vezetőképesség) is mutatja, zölddel
a sub-gap struktúrát kinagyítva. Jobbra: Transzmissziós valószínűségek
vezetőképesség-függése az első négy csatornára Sn nanokontaktusok
esetén. |
|
Negatív differenciális ellenállás molekuláris
kontaktusokon Megmutattuk, hogy egyetlen IV görbe-mérésből mind az elasztikus transzmissziós együtthatókra (sub-gap mérések), mind a molekuláris rendszer inelasztikus gerjesztéseire lehet következtetni [M3]. Molekuláris kontaktusoknál gyakoriak a vezetőképesség görbében megjelenő csúcsok, és előfordulhatnak akár negatív differenciális ellenállást mutató görbék is, amit például egy molekula erősen kötött állapotából egy sokszorosan degenerált, gyengén kötött állapotba történő gerjesztése okozhat. Erre a jelenségre elméleti leírást is adtunk. |
Negatív differenciális vezetőképesség Au-H2 rendszeren |
|
||
A molekulák bejuttatására alkalmas mintatartó |
Megépítettünk egy fűtött kapillárissal felszerelt
mintatartót. Ehhez szükség volt egy komolyabb vákuumrendszer összeállítására,
hiszen a kapilláris fűtésével a kriogén vákuum védőernyője eltűnik. Ezt a
rendszert olyan molekulák beeresztéséhez használhatjuk, amelyek 4K-en már
lekondenzálnának. Ezzel a rendszerrel sikeres tesztméréseket végeztünk az
irodalomból már ismert Pt-CO rendszeren [16] és jelenleg kisebb molekulák szupravezető elektródákkal
való kölcsönhatását vizsgáljuk.
|
||
Vezetőképesség hisztogram tiszta Pt-ra (piros) és a Pt-CO
rendszerre (kék) |
A nanoméretű rendszerek viselkedése alapjában eltér a makroszkópikusakétól. Hogy
ezt a viselkedést alaposan megértsük, olyan jól definiált modellrendszerekre
van szükségünk, amelyeknél ezeket az újszerű tulajdonságokat részletesen
tanulmányozhatjuk. Célunk tehát olyan rendszerek kutatása, melyek alapos
megértés után mérési standardként szolgálhatnak a molekuláris elektronika
területén.
Folytatjuk egyszerű molekulák és különböző elektródák kölcsönhatásának vizsgálatát. Jól definiált rendszerek esetén lehetőség van ab initio számításokkal való összevetésre, és ezeket a rendszereket szobahőmérsékleten is megvizsgáljuk. Későbbi méréseink olyan komplex szerves molekulákra fognak koncentrálni, melyek előre tervezett tulajdonságaikkal kiváló kapcsolók vagy szenzorok is lehetnek.
Kapcsolódó saját publikációk listája
[M1] A. Halbritter, Sz. Csonka, P. Makk, Gy. Mihály: Interaction of hydrogen with metallic nanojunctions Journal of Physics: Conference Series 61, 214 – 218 (2007)
[M2] P. Makk, Sz. Csonka és A. Halbritter: Effect of hydrogen molecules on the electronic transport through atomic-sized metallic junctions in the superconducting state Phys. Rev. B. 78, 045414 (2008).
[M3] A. Halbritter, P. Makk, Sz. Csonka és Gy. Mihály: Huge negative differential conductance in Au-H2 molecular nanojunctions Phys. Rev. B. 77, 075402 (2008)
[M4] A. Halbritter, P. Makk, Sz. Mackowiak, Sz. Csonka, M. Wawrzyniak, J. Martinek: Atom by atom narrowing of transition metal nanowires resolved by 2D correlation analysis arXiv:1006.1811v1, a Nature Nanotechnology-hez benyújtva.
Linkgyűjtemény
Más csoportok honlapja:
Bázeli egyetem nanoelektronika csoportja
Leideni egyetem atomi kontaktusokat vizsgáló csoportja
Lancasteri egyetem elméleti csoportja
Egyéb hasznos anyagok:
Molekuláris
elektronika a wikipedián
Supriyo Datta molekuláris elektronika
előadása
Thomas Ihn: Semiconductor Nanostructures, ISBN13: 9780199534425. Oxford University Press, 2010
Hivatkozások listája
[1] N. Agräit, A. L. Yeyati, J. M.
van Ruitenbeek: Quantum properties of atomic-sized conductors, Phys.
Rep. 377, 81 – 279 (2003)
[2] A. Aviram és M.A. Ratner: Molecular Rectifiers. Chem. Phys. Lett. 29, 277 (1974)
[3] A.I. Yanson, G. Rubio Bollinger, H. E. van den Brom, N. Agräit és J. M. van Ruitenbeek: Formation and manipulation of a metallic wire of single gold atoms Nature 395, 783 – 785 (1998).
[4] R.H.M. Smit, et al.: Measurement of the conductance of a hydrogen molecule Nature 419, 906 – 909 (2002).
[5] B. Xu, N. J. Tao: Measurement of single-molecule resistance by repeated formation of molecular junctions Science 301 1221 – 1223 (2003)
[6] L.
Venkataraman, Jennifer E. Klare, Colin Nuckolls, Mark S. Hybertsen és Michael
L. Steigerwald: Dependence of single molecule junction conductance on molecular
conformation Nature
442, 904 – 907 (2006).
[7] S. Wu, et al.: Molecular junctions based on aromatic coupling Nature Nanotechnology 3, 569 – 574 (2008).
[8] S. Y. Quek, et al.: Mechanically controlled binary conductance switching of a single-molecule junction. Nature Nanotechnology 4, 230 – 234 (2009)
[9] S. J. van der Molen, et al.:
Light-controlled conductance switching of ordered metal−molecule−metal devices
Nano Lett. 9
76 – 80 (2009)
[10] J. Liao, et al.: Cyclic conductance switching in networks of redox-active molecular junctions Nano Lett., 10 759 – 764 (2010)
[11] Jonathan E. Green et al.: A 160-kilobit molecular
electronic memory patterned at 1011 bits per square centimeter Nature
445, 414 – 417 (2007)
[12] H. Park, et al.: Nano-mechanical
oscillations in a single-C60 transistor Nature
407, 57 – 60 (2000)
[13] E. Scheer et al.: The signature of chemical valence in the electrical conduction through a single-atom contact Nature 394, 154 – 157 (1998).
[14] B. Ludoph, M.H. Devoret, D. Esteve, C. Urbina és J.M. van Ruitenbeek: Evidence for saturation of channel transmission from conductance fluctuations in atomic-size point contacts Phys. Rev. Lett., 82, 1530-3 (1999)
[15] A. Halbritter, et al.: Quantum interference structures in the conductance plateaus of gold nanojunctions Phys. Rev. B. 69, 121411(R) (2004)
[16] O. Tal, et al.: Molecular signature of highly conductive metal-molecule-metal
junctions Phys. Rev. B
80, 085427 (2009)